Kraj Chiny

Stolica: Pekin
Waluta: juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów
Wiza: wiza jest wymagana
Język: chiński
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 9 596 960 km²
Ludność: 1 330,1 mln

Ałtaj

Ałtan - Tag

Cajdam

Cinling

Góry Wschodniochińskie

Hainan

Królestwo bezlitosnego słońca, perłowych klifów, pięknych kobiet i wspaniałych plaż.

Informacje ogólne

Chińczycy na tę ciekawą, tropikalną wyspę, będącą geograficznym końcem królestwa Han, mówią „Ogon Smoka”. Chociaż przed laty było to miejsce zsyłek przeciwników władzy, cieszy się obecnie dużą popularnością wśród turystów. W latach osiemdziesiątych XX wieku otworzono tam specjalną strefę ekonomiczną, która dodatkowo wpłynęła na swobodną atmosferę. „Chińskie Hawaje” zachęcają do odwiedzin najpiękniejszymi plażami w Chinach i bujną, tropikalną roślinnością, wśród której wypoczynek staje się spełnieniem wakacyjnych marzeń. Wolny czas wypełnia przeważnie popijanie kokosowych drinków w zacienionych knajpkach oraz wieczorna zabawa karaoke. Z pobytu na rajskiej wyspie będą zadowoleni także entuzjaści nurkowania, uprawiania sportów wodnych i długich, górskich wędrówek, gdyż okolice sprzyjają takim formom turystyki aktywnej. Wyspa może pochwalić się wspaniałą i ciągle rozbudowywaną infrastrukturą  hotelową, dzięki której nie odczuwa się obecności wielkich i reżimowych Chin. O światowej randze najlepszego kurortu na Hainan, świadczą odbywające się tam wybory Miss World, przyciągające najpiękniejsze kobiety świata i wnikliwych obserwatorów kobiecych wdzięków.

Wyspa Hainan jest najbardziej na południe wysuniętym punktem oderwanym od Chin i enklawą niemalże dryfującą po wodach Morza Południowochińskiego. W skład całego archipelagu wchodzi około 200 mniejszych wysepek rozsianych wzdłuż linii brzegowej i skrytych w ustronnych zatokach. Największa wyspa Chin oddzielona jest Cieśniną Hajnańską od półwyspu Leizhou należącego do Gór Południowochińskich, natomiast najwyższym wzniesieniem jest szczyt Wuzhi osiągający wysokość 1876 m n.p.m. Panuje tam klimat tropikalny monsunowy z wilgotnym i gorącym latem. Hainan przecinają liczne rzeki wypływające z gór, a malowniczy krajobraz wypełniają dodatkowo naturalne jeziora i sztuczny zbiornik Sangtao.

Pierwsze osady na wyspie powstały około 200 r. n.e. i zamieszkiwane były przez prymitywne plemiona, chociaż wzmianki pochodzą już z około I w. p.n.e., kiedy stacjonował tam wojskowy garnizon dynastii Han. Wyspa Hainan z racji swej politycznej szczelności przez lata była traktowana jako miejsce zesłań cesarskich przeciwników. Prawdziwy napływ osadników nastąpił dopiero między XVI a XVII wiekiem i związany był z konfliktami w sąsiednich prowincjach na stałym lądzie. Podczas II wojny światowej ukrywali się tam komuniści prowadzący z japońskimi najeźdźcami partyzancką walkę, która dla mieszkańców wyspy zakończyła się krwawo. Wiek XX ogólnie nie wpłynął rozwojowo na wyspę, która dopiero w latach osiemdziesiątych stała się Specjalną Strefą Ekonomiczną przyciągającą wczasowiczów pięknymi plażami i wyjątkowo tropikalnym klimatem.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Turyści przybywający na Hainan stykają się przeważnie ze stolicą wyspy, czyli miastem Haikou, określanym także „Wrotami Morza”, gdzie przetrwała kolonialna zabudowa i znajduje się kilka miejsc godnych uwagi. Miasto od wieków pełniło rolę ważnego portu handlowego, dla ochrony którego w wieku XIII wybudowano liczne fortyfikacje. Haikou rozwijało się prężnie, przez co stało się najważniejszym na wyspie ośrodkiem administracyjnym i przemysłowym. Na zwiedzanie nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, tym bardziej że większość najciekawszych miejsc zgromadzona jest blisko siebie. Głównymi ulicami są Jiefang Lu i Xinhua Lu i tam najlepiej wybrać się na wieczorny spacer. Przyjemnym miejscem jest park Haikou, w którym w upalny dzień pragnienie można zgasić smacznym mleczkiem kokosowym i przypatrzyć się przy okazji wyspiarzom ćwiczącym tai chi. Sympatyczne i pełne sadzawek ścieżki spacerowe można znaleźć w południowo-wschodniej części miasta, gdzie wznosi się XIX-wieczna Świątynia Pamięci Pięciu Dostojników. Największą turystyczną atrakcją jest Bateria Xiuying zbudowana pod koniec XIX stulecia, by chronić wyspę przed atakami z zewnątrz. Ogromne fortyfikacje przekształcono w park z militarnymi pamiątkami w postaci dział i systemu bunkrów. Jeżeli ktoś ma więcej czasu, powinien także zwiedzić grobowiec dostojnika Hai Rui Mu, uznawanego za wzór wszelkich cnót. Wycieczkę w to miejsce najlepiej zakończyć ciepłym posiłkiem w którejś z restauracji starej dzielnicy przy Jiefang Lu.

Sanya – „turystyczna mekka” położona w centralnej części południowego wybrzeża wyspy Hainan, w której pojawia się najwięcej letników spragnionych rajskiego wypoczynku. Właśnie to miejsce nazywane jest „Chińskimi Hawajami” i plasuje się wysoko na turystycznej mapie świata. Soczysta, tropikalna zieleń, palmy kokosowe i przyjemne słońce są zawsze składowymi przyciągającymi rzesze wczasowiczów poszukujących prawdziwego relaksu. W Chinach nie ma zbyt wielu piaszczystych plaż, dlatego na legendarny półwysep Luhuitou zjeżdża co roku mnóstwo Chińczyków i turystów z grubymi portfelami, gdyż noclegi w luksusowych warunkach nie należą do najtańszych. Przyjemne hotele położone nad zatoką Yalong świadczą usługi na najwyższym poziomie i posiadają wszystkie nowoczesne udogodnienia, zaplecze rekreacyjne i doskonałą infrastrukturę sportową. Z pokoi hotelowych roztaczają się najczęściej przepiękne widoki na morze, starannie założone ogrody z egzotyczną roślinnością i baseny o finezyjnych kształtach. Hotele nie grzeszą przepychem i bardzo często swoją architekturą nawiązują do tradycyjnych, chińskich budowli. Niektóre kompleksy hotelowe oferują gustownie urządzone pokoje oraz łączą przykładowo kombinację egzotycznego stylu meksykańskiej kultury Majów z nowoczesnością. Budynki położone pomiędzy meandrującymi, górskimi potokami uchodzącymi do malowniczej zatoki, idealnie nadają się na wymarzone wczasy. Najważniejszym miejscem kurortu jest kilkukilometrowa plaża z drobnym, jasnym piaskiem, na której można wypoczywać w otoczeniu tropikalnej roślinności. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna funkcjonuje również nad Zatoką Dadong. Do okolicznych atrakcji wypełniających wolny czas należy Dolina Motyli, Muzeum Muszli, główny targ oraz miejsce określane mianem „końca świata” z ogromnym głazem wyznaczającym punkt zetknięcia się nieba i ziemi.

Qinglan – niewielka miejscowość wypoczynkowa otoczona plantacjami palm kokosowych. Znajduje się tam skromna, ale przyjemna baza noclegowa z różnorodnymi domkami typu bungalow, kilka przytulnych restauracji oraz piaszczysta plaża położona w malowniczej zatoce.

Kuchnia

Chociaż kuchnia chińska zagościła na dobre na europejskich stołach, wizyta w tradycyjnej restauracji może okazać się miłym zaskoczeniem. Pełna harmonia smaków to kulinarna zaleta uzyskiwana dzięki unikalnemu łączeniu składników o różnych kształtach i barwach, zadziwiających nie tylko zmysł smaku, ale również wzroku. Chińczycy stawiają na dużo warzyw, mało tłuszczu oraz zdrowe jedzenie nierozerwalnie połączone z filozofią, medycyną i każdą dziedziną życia. Terytorium Chin jest bardzo rozległe, dlatego w zależności od pobytu w danym regionie, warto poświęcić czas na kulinarną podróż po najróżniejszych restauracjach, by rozpoznać na własnym podniebieniu najważniejsze smaki: słodki, kwaśny, cierpki, słony i gorzki.

Warto pamiętać, że w Chinach śniadania spożywa się bardzo wcześnie, nawet o 6:00 rano, a przed południem większość restauracji przyrządza już obiady. W tradycyjnych restauracjach jada się na obracanych stołach przeważnie pałeczkami, chociaż dla turystów z zachodu przygotowywane są na wszelki wypadek zestawy sztućców, ale będąc już w Chinach chyba warto pokusić się naukę specyficznego spożywania posiłków. Lista chińskich potraw jest tak długa jak historia kraju licząca kilka tysięcy lat. Zaglądając do restauracji oprócz lokalnego podziału można zauważyć kilka kategorii: potrawy carskie, potrawy lokalne, potrawy rodzinne, etniczne, wegetariańskie oraz lecznicze. Większość dań skupia dziedzictwo kultur azjatyckich takich jak koreańska, japońska oraz mongolska. Na stoły cesarskie trafiały przeważnie najznamienitsze i wyszukane dania, podczas gdy poddani spożywali najczęściej ryż.

Kuchnia bazuje na ryżu krótko lub długoziarnistym, bardzo często serwowanym w postaci klusek lub makaronu. Do tego dochodzi przeważnie mięso uznawane za produkt dodający sił witalnych. Chociaż w regionach islamskich króluje baranina i wołowina, najpopularniejszym mięsem jest wieprzowina zwana zhurou. Jada się także dużo kurczaków jirou oraz jagnięcinę. Na stoły, szczególnie w regionach przymorskich, trafiają także ryby fu, chociaż spotkać można również nieco bardziej egzotyczne ślimaki morskie, żółwie, węże, cykady, a nawet skorpiony czy kawałki niedźwiedzia. Na szczęście dostępna jest cała gama warzyw takich jak kapusta pekińska, szpinak czy ziemniaki oraz owoców: jabłek, mandarynek, bananów, gruszek i winogron. Niezbędnych protein dostarczają nasiona soi występujące w wielu potrawach, chociaż za substytut mięsa uchodzi także ser tofu – świeży twaróg o konsystencji kremu, podawany w wielu kulinarnych kombinacjach.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Do popularnych przekąsek, z którymi bardzo często można się zetknąć stołując się w niewielkich restauracjach na wąskich uliczkach „hutong”, należą jaja kacze, kurze i przepiórcze gotowane na twardo w roztworze herbaty, sosu sojowego i anyżu. Na stoiskach z przekąskami można także nabyć grillowane skrzydełka kurczaka, makarony, kebaby, pieczone ziemniaki i kukurydzę. Ciekawe w smaku mogą okazać się bułki gotowane na parze o nadzieniu mięsnym lub warzywnym, na które potocznie mówi się „łyse głowy”.

Posiłki najczęściej rozpoczyna się pobudzającą żołądek i wzmagającą apetyt filiżanką herbaty, której mnogość gatunków może zachwycić niejednego pasjonata aromatycznego napoju. Chińczycy do posiłków pijają także piwo pijiu (najsłynniejsze Tsingtao pochodzi z Qingdao) oraz spirytus bajiu określany mianem „białego wina”. Jest to jeden z najmocniejszych alkoholi, z którym nie należy przedobrzyć, podobnie jak z mocną wódką Mao Tai Jiu pochodzącą z prowincji Kuejczou. Może po prostu lepiej sięgnąć do obiadu po słodzoną lemoniadę albo delikatne wino gronowe Putao Jiu. W restauracji warto także poprosić o butelkę słodkiego, uchodzącego za wytrawne, białego wina „Wielki Mur” lub czerwonego o groźnej nazwie „Smok”.

Obyczaje

Turyści wybierający się do Chin spodziewają się przeważnie kulturowego szoku, co nie do końca okazuje się słuszne. Chociaż odległy zakątek na kuli ziemskiej jest ogromną zagadką rządzoną według tajemniczych zasad, bez problemu można się tam odnaleźć i przekonać, że jest to ciekawy kraj z jedną z najstarszych kultur świata. W kraju akupunktury, aromaterapii i ćwiczeń z medytacji każdy może doświadczyć inspirujących przygód, które później staną się ciekawym tematem do dyskusji.

Niemalże całą populację stanowią Chińczycy, niemniej w jej skład wchodzi kilkadziesiąt innych mniejszości narodowych, które wyznają między innymi islam. Wyznanie i religia bardzo mocno wpływa na kulturę i kształtuje styl życia społeczności. W chińskich religiach ludowych główną rolę odgrywa buddyzm, taoizm i konfucjanizm, chociaż znaczna część społeczeństwa jest bezwyznaniowa. Konfucjanizm przykładowo kładł nacisk na poszanowanie tradycji i stąd zamiłowanie Chińczyków do wszechobecnego porządku. Taoizm odnosił się do obecnych w człowieku przeciwstawnych sił jing i jang oraz rozwoju duchowego człowieka, a buddyzm wyznawał wiarę w istnienie istot nadprzyrodzonych oraz życia po śmierci.

Chińczycy są na ogół pracowici, zaradni i weseli, o czym przykładowo można przekonać się podczas stołowania w restauracjach i wsłuchiwania w gwarne rozmowy. Interesują się światem zewnętrznym, chociaż życiowa determinacja prowadzi do osiągania celu za wszelką cenę. Podróżując po Chinach należy jednak pamiętać, że wciąż ma się do czynienia z państwem komunistycznym, rządzonym silną ręką i posiadającym system nie zawsze zrozumiałych wartości. Ludzie rodzą się równi i prowadzą życie w zgodzie z powszechnie obowiązującymi normami.

Podróżnik zwiedzający chińskie miasta powinien pamiętać o okazywaniu szacunku i posłuszeństwie wobec starszych. Dobrym sposobem na wywarcie pozytywnego wrażenia jest przekazanie przy pierwszym spotkaniu wizytówki lub karteczki z imieniem i nazwiskiem, najlepiej w języku chińskim. Chińczycy bywają impulsywnymi ludźmi, chociaż nie zawsze głośna dyskusja musi mieć znamiona kłótni. Chociaż w Chinach funkcjonuje wiele różnych dialektów językowych (szanghajski, min, kantoński), komunikację ułatwia język mandaryński określany „wspólnym językiem”. Dla turystów z pewnością egzotycznie przedstawiają się chińskie znaki-piktogramy reprezentujące raczej myśl niż sposób wymowy, których dźwięk różni się w zależności od regionu. Poznanie nawet najłatwiejszych znaków, chociaż sprawi zapewne sporo trudności, może okazać się interesującą nauką.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Chińczycy niezależnie od piastowanego stanowiska największą wagę przywiązują do przestrzegania godzin posiłków, końca pracy i snu, dlatego warto uszanować przerwę obiadową, by zaoszczędzić sobie jakichś nieprzyjemności. Bardzo ważna jest także gościnność, chociaż zaproszenia do domów są rzadkością, w przeciwieństwie do towarzyskich spotkań w restauracjach. Zaproszenie do jedzenia jest wyrazem przyjaznych stosunków, tym bardziej jeśli dotyczy spraw biznesowych. Kultura biznesowa i negocjacyjna bowiem jest w chinach bardzo ważnym aspektem prowadzenia interesów, więc jeśli ktoś w trakcie podróży chce załatwić sprawy zawodowe powinien szczegółowo zapoznać się z taką etykietą, by nie popełnić niepotrzebnego „faux pas”. Chińczycy dużą wagę przywiązują także do min, próbując zawsze zachować kamienne oblicze, co często może wprawiać Europejczyków w zabawne zakłopotanie. W trakcie rozmów lepiej nie poruszać tematów dotyczących Tybetu i ogólnie komunizmu, a tym bardziej nie można krytykować funkcjonowania państwa. Naturalne tematy najczęściej dotyczą pogody, kultury, zabytków czy sportu.

Dla Chińczyków najświętszą częścią ciała jest głowa, więc nie należy dotykać niczyjej głowy. Nie ma tam zwyczaju dawania napiwków, spóźnianie się nie leży w dobrym tonie, a zakazane jest pokazywanie stopy lub wskazywanie czegoś stopą uchodzącą za nieczystą część ciała.

Chiny są państwem komunistycznym, w którym celebruje się takie święta jak Święto Pracy przypadające na 1 maja, październikowe Święto Narodowe czy Nowy Rok będący świętem ruchomym ze względu na chiński kalendarz. Do pozostałych świąt państwowych należy między innymi Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin.

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek na wyspie Hainan jest ważnym elementem oferty większości hoteli, które dla swoich gości przygotowały pola golfowe, boiska do piłki nożnej, korty do tenisa ziemnego, waterpolo, centra fitness i aerobiku, SPA, siłownie oraz dogodności sprzyjające uprawianiu sportów w postaci jacuzzi, saun, łaźni parowych i zabiegów leczniczych opartych na chińskiej medycynie naturalnej. Wody wokół kurortu doskonale nadają się do uprawiania snorkelingu, nurkowania, windsurfingu i pochodnych oraz wędkowania. Wyspę przecinają liczne szlaki, na które można wybrać się rowerem, bądź na własnych nogach.

Wycieczki Fakultatywne

Lingshui – typowo wyspiarskie miasto, w którym przetrwały pozostałości klasztoru z epoki Qing z oryginalnymi malowidłami ściennymi. Znajduje się tam również Muzeum Komunistów poświęcone dokonaniom narodowych bohaterów.

Wyspa Małp – półwysep w kształcie wyspy zaadaptowany na rezerwat małpiej populacji rezusów, do których badania powołano specjalny ośrodek. Na wyspę można dostać się łodzią, a zwiedzania dzikiego zakątka polega głównie na obserwacji nieuchwytnych małp.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Rezerwat Leśny Jianfengling – najdzikszy zakątek na wyspie, w którym naukowcy odkryli niezliczoną ilość gatunków motyli, roślin i egzotycznych zwierząt. Chociaż jest to miejsce trudnodostępne, pojawiają się tam miłośnicy spokoju, ciszy, dzikiej przyrody i tropikalnych krajobrazów będących doskonałym tematem fotograficznym.

Tongshi – jedno z ciekawszych miast na wyspie, otoczone bujną roślinnością, idealnie nadające się na kilkugodzinną wizytę, podczas której można zwiedzić Muzeum Narodu poświęcone wyspie oraz wspiąć się na okoliczne szczyty Wuzhi Shan i Qizhi Shan, by podziwiać niezapomniane widoki. Po niezbyt męczącej wędrówce warto napić się dobrej herbaty w którejś z herbaciarni przy targowisku.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Hainan?
Na wyspie panuje tropikalny klimat monsunowy z wyjątkowo gorącą i wilgotną porą deszczową trwającą od czerwca do października, kiedy temperatury w miesiącach letnich osiągają wysokość 35°C. Najlepszym okresem dla Europejczyków jest okres od grudnia do kwietnia, gdy powietrze jest suche i łagodne, a temperatura na wybrzeżach oscylująca około 25 °C i idealnie nadaje się do wypoczynku.

Jaka waluta obowiązuje w Chinach i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny między regionami znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować się, gdyż sprzedawcy często obniżają ceny. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne z polskimi.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na wyspie Hainan?
Najciekawsze, tradycyjne pamiątki można kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Chińczycy są specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Na uwagę zasługuje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogą być przykładowo narzędzia wykorzystywane przez artystów takie jak pędzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstąpić do tradycyjnej herbaciarni po aromatyczną paczuszkę herbaty lub rozglądnąć się w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianą rzeźbą lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. Turyści rozglądają się także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chińską porcelaną. Stosunkowo tanie są perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić się o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów.

Jaki czas obowiązuje w Chinach?
W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.

Jak poruszać się po Hainan?
Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji i większe miasta. Podróżowanie z pewnością wymaga wcześniejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeśli chodzi o tańszy transport. Kolej jest najszybszą, najbezpieczniejszą i najlepiej rozwiniętą formą poruszania się po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociągami luksusowymi, ekspresami, pośpiesznymi i osobowymi. Składy często bywają przepełnione, więc lepiej wcześniej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzień wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna.

Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. Najlepszą flotą autobusową dysponują prywatni przewoźnicy. Połączenia zarówno prywatne, jak i publiczne są częste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wcześniejszej rezerwacji i należy pamiętać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze względu na częste przystanki. Na trasach do 100 km kursują minibusy, które są rozsądną cenowo i czasowo formą podróżowania.

Transport w dużych miastach jest dobrze rozwinięty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju działa metro, a autobusy są stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie są wygórowane.

Na terytorium Chin nie można wjechać własnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wcześniejszym uzyskaniu chińskiego prawa jazdy i załatwieniu wielu formalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcą, ale nie należy to do tanich udogodnień w podróżowaniu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Z dotarciem na wyspę nie ma problemu, gdyż na dwa lotniska z całego kraju latają samoloty, a z Kantonu pływają promy. Wyspę przecina sieć autostrad i dróg lokalnych, po których poruszają się autobusy dalekobieżne i minibusy.

Jakie plaże są na wyspie Haina?
Na wyspie Hainan znajdują się najpiękniejsze plaże w Chinach, przyciągające miłośników opalającego słońca. W kurorcie Sanya znajdują się szerokie pasy białego, piaszczystego wybrzeża otoczone najlepszymi kompleksami hotelowymi i tropikalną roślinnością, wśród której dominują palmy kokosowe. Magnetyczne okolice plaż gwarantują wspaniały wypoczynek i możliwość uprawiania sportów wodnych.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Chinach?
Przy wwożeniu środków płatniczych powyżej równowartości 5 tys. USD należy złożyć stosowną deklarację celną, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczoną ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzęt elektroniczny nie może przekraczać wartości wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chińskiej w wysokości większej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usługi medyczne płaci gotówką, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby były wystawione w języku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie są uznawane, więc jedyną opcją jest korzystanie z chińskiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którą wykupuje się jako dodatek do biletu. Należy również pamiętać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez poszczególne urzędy konsularne. Opieka medyczna poza terenami głębokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostępna. Cena za dobę pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się osobno. Turystom, którzy chcą skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca się korzystanie z gabinetów dostępnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w większości hoteli. W niektórych regionach, które zostają umieszczane są na liście zagrożeń epidemiologicznych sporządzonej przez WHO, bezwzględnie wymagana jest książeczka zdrowia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Obywateli polskich wybierających się do Chin obowiązują wizy, które można uzyskać w ambasadach i urzędach konsularnych po przedstawieniu paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty wyjazdu z Chin), zdjęcia, wypełnionego wniosku wizowego, kserokopii biletu do Chin albo wydruku potwierdzającego hotelową rezerwację, bądź też potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce. Wyjazd z terytorium Chin do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makau traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej, dlatego przed podróżowaniem w te miejsca trzeba zadbać o posiadanie wizy dwu- lub wielokrotnej. Polacy podróżujący wyłącznie do Hongkongu i Makau nie potrzebują wiz wjazdowych, jeżeli ich pobyt nie przekracza 3 miesięcy. Podróżując dalej do Chin wizę wjazdową można uzyskać w specjalnych biurach łącznikowych centralnych władz ChRL. W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy, którego dokonuje administracja hotelu.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Pekinie www.pekin.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
Chiny, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
Tel. dyżurny: +861065321235 Faks: +861065321745
pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pekin.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie
Chiny, Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130
Tel.: +8620 81219994 Tel.: +8620 81219993 Tel. dyżurny: +86 13500033863 Faks: +8620 81219995
kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.kantonkg.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu
Chiny, Hongkong, 183 Queens Road East, pokój 2506, piętro 25,
Tel.: +852 28400779 Tel. dyżurny: +852 93663262 Faks: +852 25960062
hongkong.kg.info@msz.gov.pl
www.hongkongkg.polemb.net

Hongkong

Karakorum

Kotlina Dżungarska

Kunlun

Mały Chingan

Nan - Shan

Nizina Chińska

Nizina Mandżurska

Pekin

Pustynia Gobi

Pustynia Takla Makan

Syczuan

Szanghaj

Tien - Szan

Tybet

Wielki Chingan

Wybrzeże Pohaj

Wybrzeże Żółte

Wyżyna Junkuej

Wyżyna Południowo - Wschodnia

Chiny: Ałtaj , Ałtan - Tag , Cajdam , Cinling , Góry Wschodniochińskie , Hainan , Hongkong , Karakorum , Kotlina Dżungarska , Kunlun , Mały Chingan , Nan - Shan , Nizina Chińska , Nizina Mandżurska , Pekin , Pustynia Gobi , Pustynia Takla Makan , Syczuan , Szanghaj , Tien - Szan , Tybet , Wielki Chingan , Wybrzeże Pohaj , Wybrzeże Żółte , Wyżyna Junkuej , Wyżyna Południowo - Wschodnia

Wybierz region Ałtaj , Ałtan - Tag , Cajdam , Cinling , Góry Wschodniochińskie , Hainan , Hongkong , Karakorum , Kotlina Dżungarska , Kunlun , Mały Chingan , Nan - Shan , Nizina Chińska , Nizina Mandżurska , Pekin , Pustynia Gobi , Pustynia Takla Makan , Syczuan , Szanghaj , Tien - Szan , Tybet , Wielki Chingan , Wybrzeże Pohaj , Wybrzeże Żółte , Wyżyna Junkuej , Wyżyna Południowo - Wschodnia